Tieto webové stránky používajú na poskytovanie svojich služieb súbory Cookies. Používaním týchto webových stránok s použitím súborov Cookies súhlasíte. Viac informácií

KUPUJETE AUTO? KEDY A AKO HO MUSÍTE POISTIŤ?

V tomto článku si rozoberieme kúpu nového a ojazdeného vozidla z pohľadu poistenia. Často sa stretávame s jednou otázku - Kedy musím mať moje vozidlo poistené? 


Kúpa ojazdeného vozidla :
Či už sa pri kúpe ojazdeného vozidla jedná o prepis v rámci okresu alebo o odhlásenie vozidla na nového majiteľa pri prepise mimo okres, je potrebné, aby si PZP na seba uzatvoril nový majiteľ už pred prepisom/odhlásením vozidla. Potvrdenie o poistení (zelenú kartu) ukazuje nový majiteľ už na dopravnom inšpektoráte. Od momentu vykonania takéhoto úkonu je práve nový majiteľ zodpovedný za škody spôsobené motorovým vozidlom. 
Výhodné poistenie si z pohodlia Vášho domova uzatvoríte aj na našej stránke www.poistenievyhodne.sk, kde získate aj porovnanie ponúk všetkých poisťovní a máte na výber z pripoistení, ktoré sa dajú k PZP dojednať.  Poistenie je platné uhradením a všetky dokumenty vrátane zelenej karty máte ihneď k dispozícii.  Ak ste si zvolili pripoistenie, príde Vám mail so vzorom obhliadky vozidla, podľa ktorého je potrebné vyhotoviť fotodokumentáciu. 
Havarijné poistenie je na zváženie každého jednotlivca. My odporúčame havarijné poistenie minimálne do veku vozidla 6 rokov.


Kúpa nového vozidla:
Pri kúpe nového vozidla sa okrem PZP uzatvára aj Havarijné poistenie a poistenie finančnej straty GAP. Preto si tento variant kúpy vozidla rozoberieme trochu viac. 
O uzatvorení PZP platí to isté čo pri kúpe ojazdeného vozidla. Musí byť poistené už pred prevzatím vozidla od predajcu. 

Havarijné poistenie je dobrovoľné, avšak pri novom vozidle radíme, aby ste o tom, že vozidlo nepoistíte ani neuvažovali!  Už malé poškodenie sa dokáže vyšplhať na niekoľko tisícovú škodu. Havarijné poistenie môžete uzatvoriť pred aj po prevzatí vozidla od predajcu, avšak uzatvárať havarijné poistenie po prevzatí vozidla určite neodporúčame. Už niekoľkokrát sa stalo, že po tom čo vozidlo vyšlo zo salónu, nabúralo už pri vchádzaní na hlavnú cestu. Poškodenie bolo značné a v nejednom prípade sa jednalo o totálnu škodu. 
Jedným z rozdielov uzatvorenia pred a po prevzatí vozidla je nutnosť vyhotovenia fotodokumentácie. Pri preberaní vozidla, ktoré ešte nebolo registrované a neslúžilo ako "predvádzačka" u predajcu nie je nutné vyhotoviť fotodokumentáciu ak bolo vozidlo poistené havarijne už pred prevzatím. Ak ste vozidlo pred prevzatím nepoistili nie len že je potrebné vyhotoviť fotodokumentáciu, ale riskujete aj poškodenie vozidla a nemalé náklady na opravu pri poškodení. Taktiež ak vozidlo slúžilo ako predvádzacie, je nutné vyhotoviť fotodokumentáciu. 
Vozidlo sa poisťuje na novú hodnotu bez uplatnených zliav. Ak vozidlo vrátane výbavy stojí 18 000 € a predajca Vám poskytol zľavu 600 € (cena vozidla za ktorú vozidlo kupujete je teda 17 400 €) poisťuje sa na hodnotu 18 000 €.

Poistenie GAP sa uzatvára maximálne na 5 rokov veku vozidla. Tu však platí, že už na začiatku poistenia pri kúpe vozidla sa musíte rozhodnúť, či chcete poistenie na 3, 4 alebo 5 rokov. Poistnou sumou je v tomto prípade suma, za ktorú vozidlo kupujete, čiže suma už po uplatnení zliav. Ak by sme brali predchádzajúci príklad, tak poistná suma by bola pri poistení GAP 17 400 €. 

Výpočet ponuky jednotlivých poisťovní ako i možnosť uzatvorenia poistnej zmluvy je na našej stránke www.poistenievyhodne.sk. V prípade záujmu aj o Havarijné prípadne GAP poistenie nás neváhajte kontaktovať. Niektoré poisťovne ak sa uzatvárajú aj tieto poistenia k PZP, poskytujú individuálne zľavy. Vieme Vám tak vypracovať výhodnú individuálnu ponuku. Nemusíte nikam chodiť a všetko vybavíte z pohodlia Vášho domova. 

Chcete poradiť?
Chat